W Raciborzu - baśniowo i całkiem realnie...

65 minZgodnie z wcześniejszymi planami, uczniowie klas I-III wybrali się dziś do Raciborza. Pierwszym punktem wyjazdu była sztuka teatralna w RCK-u pt. „Baśnie polskie”. Spektakl składający się z trzech przedstawień, niósł wspólne przesłanie - nie złoto, nie klejnoty są miarą człowieka, ale jego dobre serce.

Po godzinnej podróży w fantastyczny świat królów, księżniczek, smoka, udaliśmy się poznawać tajniki wody. W zakładzie miejskich wodociągów, oglądając film i słuchając pana przewodnika, dowiedzieliśmy się m.in. skąd pochodzi woda, która płynie w naszych kranach oraz co dzieje się ze ściekami, które zostają po jej zużyciu. Można było też napić się wody, która w tak ciepły dzień, jak dzisiejszy smakowała wybornie. Interesujące jest to, że każdy z nas zbudowany jest z wody i jest ona niezbędna do życia. Wiemy również, że wody nadającej się do picia jest na Ziemi bardzo mało, toteż musimy ją oszczędzać, by jej nie zabrakło. Raciborski zakład wodociągów należy do najbardziej zautomatyzowanych w Polsce, o czym mogliśmy się sami przekonać, sprawdzając pomiary oraz sterując pompami i filtrami raciborskich ujęć wody.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była stacja meteorologiczna w Raciborzu – Studziennej. Tam pani meteorolog oprowadziła nas po ogródku, w którym są zainstalowane przyrządy do pomiaru składników pogody, m.in. termometry, deszczomierze, laserowe urządzenie do pomiaru wysokości chmur. Dzięki stałym obserwacjom pogody i przesyłaniu przez internet informacji do centralnej stacji o każdej pełnej godzinie, możemy na bieżąco obserwować jak jest pogoda w różnych miejscach Polski i sprawdzać prognozy.

Kto był uważny i skupiony podczas zwiedzania, ten oprócz miłych wrażeń, przywiózł z dzisiejszej wycieczki dużo wiadomości o pracy ludzi, która jest potrzebna wszystkim, każdego dnia.

Daniela Płoszczyca